gauradha suchana

 

बाह्रदशीमा विपद् व्यवस्थापन ऐन र कार्यविधि तयार

बाह्रदशी१३, मंसीर /
 झापाको बाह्रदशी गाउँपालिकामा विपद् जोखिम न्यूनीकरण तथा व्यवस्थापन ऐन र कार्यविधि तयार भएको छ ।
संवाद समूह झापा र नेपाल रेडक्रस सोसाइटीको सहजीकरणमा उक्त ऐन र कार्यविधि तयार भएको हो । विभिन्न चरणमा छलफल प्रक्रियाद्वारा ऐन र कार्यविधि तयार गरी आज शुक्रबार  गाउँपालिकालाई हस्तान्तरण गरिएको छ ।
नेकपा झापाका सचिव मणिकुमार साम्पाङ (विजय) र रेडक्रस बाह्रदशीका सभापति दयानन्द गोश्वामीले ऐन र कार्यविधिको प्रति प्रमुख प्रशासकीय अधिकृत चित्रप्रसाद गुरागाईंलाई हस्तान्तरण गरे । उक्त ऐन र कार्यविधिलाई विधायक समिति हुँदै गाउँपालिकाको बोर्ड बैठकले निर्णय गरी गाउँ सभाबाट पारित भएपछि कानूनको रुपमा लागू हुनेछ ।
प्रमुख प्रशासकीय अधिकृत गुरागाईले प्रक्रिया पूरा गरी ऐन र कार्यविधि कार्यान्वयनमा तत्काल अघि बढ्ने बताए । नेकपा झापाका सचिव विजयले पालिकाहरुबीचमा असल अभ्यास आदानप्रदान र अनुशरण हुनुपर्नेमा जोड दिए । स्थानीय सरकारको कामलाई सहज बनाउन संवाद समूह र रेडक्रसले सहजीकरण र सहयोग गरेकोमा उनले धन्यवाद दिए ।
बाह्रदशी–५ का वडाध्यक्ष तथा विधायन समिति संयोजक भुपेन्द्र कटुवाल लगायतले विविध सुझाव राखेका थिए । अधिवक्ता खगेन्द्र खरेलले सहजीकरण गरेको छलफलमा वडा नं. ४ का वडाध्यक्ष समिम मिया, शिक्षा अधिकृत ज्ञानबहादुर पौडेल, योजना अधिकृत तेजप्रसाद रेग्मी, नायक सुब्बा मिनबहादुर कार्की, इ.नारायणप्रसाद खरेल लगायतको सहभागिता रहेको थियो ।
उक्त ऐन र कार्यविधि लागू भएपछि विपद् व्यवस्थापनमा सहजता आउने बताइएको छ ।

झापा गाउँपालिकामा यसअघि नै सो ऐन र कार्यविधि निर्माण भइसकेको छ भने कनकाई नगरपालिकामा निर्माण प्रक्रिया शुरु भएको छ ।
अधिकांश स्थानीय सरकारले कार्य व्यस्तता, विज्ञ जनशक्ति अभावमा कतिपय कानून बनाउन र लागू गर्न सकेका छैनन् । केही पालिकामा संवाद समूह र रेडक्रसले कानून बनाउन सहजीकरण गरिरहेका छन् । जिल्लाको सबै पालिकामा शिक्षा, स्वास्थ्य, विपद् जस्ता आधारभूत र अत्यावश्यक विषयका कानून बनाउदा एकरुपता हुनुपर्ने सुझाव समेत आएका छन्

 


यो पनि पढौँ

ईलाका प्रशासन कार्यालय गाैरीगंजका प्रमुख साह धराैटीमा रिहा

रतुवामाईका दुई जना युवक ब्राउनसुगरसहित पक्राउ

गाैरीगंज र गाैरादहमा कांग्रेसकाे असंवैधानिक कदमविरूद्व जुलुससहित विराेध प्रदर्शन (फाेटाेसहित)

बस्नेत दम्पतीले नारी सञ्चार गृहलाई २१ हजार सहयाेग प्रदान

ट्याक्टरमा मुरै(भुजा)काे बाेराले छाेपेर गाैरीगंजबाट गाैरादहतर्फ लादै गरेकाे ५० बाेरा चिनी प्रहरीकाे नियन्त्रणमा

गाैरीगंजमा पहिलाे पटक आँखा अस्पताल सञ्चालनमा, सेवाग्राहीकाे घुँईचाे