gauradha suchana

 

गाैरीगंजमा स्थानियतहमै पाठ्यक्रम विकास तथा निर्माण हुने कार्यकाे थालनी

 


गाैरीगंज २२, पुस / गाैरीगंजमा स्थानियतहमै पाठ्यक्रम विकास तथा निर्माण कार्यकाे शुरूवात भएकाे छ ।
गाैरीगंज गाउँपालिकाकाे सभाहलमा स्थानिय पाठ्यक्रम विकास तथा निर्माण सम्बन्धि सुझाव संकलनकाे ३ दिने कार्यक्रम सम्पन्नसंगै विद्यालय तहमा पाठ्यक्रम निर्माण कार्यकाे शुरूवात भएकाे हाे ।
गाैरीगंज गाउँपालिका शिक्षा शाखाकाे अायाेजनामा पुस २० देखि २२ गतेसम्म भएकाे स्थानिय पाठ्यक्रम निर्माण प्रारम्भिक अध्ययन , छलफल तथा सुझाव संकलन पाठ्यक्रम विकास तथा निर्माणका लागि ३ दिने गाेष्ठीकाे सहजिकरण शिक्षाविद् अशाेक कुमार कालाखेतीले गरेका थिए ।
गाउँपालिकाका उपाध्यक्ष तथा शिक्षा समिति संयाेजक दिपिन्द्र थापाकाे संयाेजकत्वमा ९ सदस्यीय पाठ्यक्रम विकास तथा निर्माण समन्वय समिति गठन भएकाे छ । समितिकाे सदस्य सचिवमा शिक्षा शाखा गाैरीगंजका अधिकृत सुशील दाहाल, सदस्यहरूमा गाेविन्द घिमिरे, भाेला खतिवडा, गाेपाल ताजपुरिया, ईन्द्रावती राजवंशी, कल्पना थापालगायत छन् । उनीहरूलाई हामी र हाम्राे स्थानिय तह, हाम्राे नैतिक मुल्यमान्यता, स्थानिय तहकाे भाषा, संस्कृति, रहनसहन र विपत्त तथा व्यवस्थापन विषयमा प्राम्भिक लेखन मसाैदाका लागि जिम्मेवारी दिएकाे शिक्षा शाखा प्रमुख सुशील दाहालले जानकारी दिएका छन् । स्थानिय अावश्यकता, स्थानिय विषयवस्तु, स्थानिय सहभागिता र विज्ञता, स्थानिय भाषा , संस्कृति, रहनसहन, पार्यावरण, याेगा तथा व्यायाम, भुगाेल, परम्परा, मुल्यमान्यतालगायतलाई ध्यानमा राखेर पाठ्यक्रम र पुस्तक तयार गरिने जनाईएकाे छ । सरकारले प्रत्येक स्थानियतहहरूमा अनिवार्य स्थानिय परिवेसमा पाठ्यक्रम विकास र निर्माण गर्न भनेपछि गाैरीगंजले यसकाे पुर्णताका लागि शुरूवात गरेबाे हाे । सरकारले प्रत्येक स्थानियतहलाई कक्षा १ देखि कक्षा ८ सम्म अनिवार्य स्थानिय पाठ्यक्रम विकास र निर्माण गर्न भनेकाे छ । पहिलाे चरणमा गाैरीगंज गाउँपालिकाले कक्षा १ देखि ५ सम्मलाई स्थानिय पाठ्यक्रम निर्माण गर्न लागेकाे हाे । शिक्षा शाखा गाैरीगंजका अधिकृत केशव भट्टराईले स्थानियरूपमै चरणवद्व अावश्यक छलफल, विचार विमर्श र सुझाव संकलन गरी अावश्यताका अाधारमा मसाैदा लेखन समिति, विज्ञ समितिलगायत विषयगत समिति निर्माण गरिने छ ।


यो पनि पढौँ

ईलाका प्रशासन कार्यालय गाैरीगंजका प्रमुख साह धराैटीमा रिहा

रतुवामाईका दुई जना युवक ब्राउनसुगरसहित पक्राउ

गाैरीगंज र गाैरादहमा कांग्रेसकाे असंवैधानिक कदमविरूद्व जुलुससहित विराेध प्रदर्शन (फाेटाेसहित)

बस्नेत दम्पतीले नारी सञ्चार गृहलाई २१ हजार सहयाेग प्रदान

ट्याक्टरमा मुरै(भुजा)काे बाेराले छाेपेर गाैरीगंजबाट गाैरादहतर्फ लादै गरेकाे ५० बाेरा चिनी प्रहरीकाे नियन्त्रणमा

गाैरीगंजमा पहिलाे पटक आँखा अस्पताल सञ्चालनमा, सेवाग्राहीकाे घुँईचाे