लाल किल्ला तोड्ने नेताहरु काङ्ग्रेस महासमिति चुनावको सामना गर्दै

November 7, 2023 मा प्रकाशित

Advertisement

नेपाली कांग्रेसको नीति निर्माणमा महत्वपूर्ण भुमिका खेल्ने पार्टी महासमितिको निर्वाचन झापामा यही कार्तिक २३ गते हुँदैछ । २२ कार्तिकमा मनोनयन दर्ता गर्ने र निर्विरोध हुन नसकेका स्थानमा २३ कार्तिकमा निर्वाचन (मतदान) गर्ने गरि तयारी भइरहेको छ ।

महाधिवेशनपछि झापामा हुन लागेको महासमितिको यो निर्वाचनलाई महत्वपूर्ण र कांग्रेसलाई नीतिगत रुपमानै सहि ट्रयाकमा हिंडाउन निर्देश गर्ने अवसरका रुपमा पनि लिइएको छ । झापाको निर्वाचन क्षेत्र नं ५ यसैपनि प्रमुख प्रतिस्पर्धी दल एमालेसँग प्रतिनिधि सभा निर्वाचन क्षेत्रको निर्वाचन जित्न सधैं फलामको चिउरा सावित हुँदै आएको क्षेत्र हो ।

तर, यो क्षेत्र अन्तर्गतका पालिकाहरुमा भने कम्युनिष्ट गढलाई भत्काउँदै लाल किल्ला तोडेर पालिका नेतृत्वमा कांग्रेसको झण्डा फहराउने नेतृत्व पनि यो चुनावमा होमिँदैछन । २०७९ को स्थानीय तह निर्वाचनमा यो क्षेत्रका तीन पालिकामा कांग्रेस नेतृत्व स्थापित भएको छ । यसलाई राजनीतिक वृत्तमा कांग्रेसका लागि ठुलो उपलब्धी र एमालेका लागि गतिलो झापडका रुपमा पनि लिइएको छ ।

यो क्षेत्र अन्तर्गत दमक, कमल र गौरीगञ्जमा कांग्रेसलाई नेतृत्व दिलाउन पार्टी नेता, कार्यकर्ताहरुको भुमिका, उम्मेदवारको सक्षमता र साहसको मुल्याङकन गर्ने अवसर पनि हो महासमितिको यो निर्वाचन । पार्टीका क्षेत्रीय प्रतिनिधिका रुपमा चुनिएका नेताहरु मतदाताका रुपमा रहने यो निर्वाचनमा यसअघि १४ औं महाधिवेशनमा महाधिवेशन प्रतिनिधि पदमा निर्वाचित नेताहरुले उम्मेदवारी दिन पाउने व्यवस्था छ । यि हुन लाल किल्ला तोडने जनप्रतिनिधिहरु यो क्षेत्रमा दमक नगरपालिका, कमल गाउँपालिका, गौरादह नगरपालिका र गौरीगञ्ज गाउँपालिका पर्छन ।

२०७४ को निर्वाचनमा यि चार मध्ये गौरादहमा मात्रै कांग्रेसले प्रमुख पद जितेको थियो । २०७९ मा आउँदा गौरादहको नेतृत्व कांग्रेसले गुमाएपनि अन्य दुई पालिकाको प्रमुख अर्थात अध्यक्ष र एक पालिकाको उपप्रमुखमा कांग्रेसले जित निकालेको छ । दमकमा नगरपालिकाको उपप्रमुख पदमा दोश्रो पटकको कडा प्रयत्नबाट निर्वाचित रेगिना भट्टराई (प्रसाइँ) , कमल गाउँपालिकाको अध्यक्ष पदमा निर्वाचित हुकुमसिंह राई र गौरीगञ्ज गाउँपालिकाकी अध्यक्ष फुलवती राजवंशी तीनै जना कांग्रेस महासमिति सदस्यको चुनावी प्रतिस्पर्धामा छन ।

नेतृ भट्टराई महिला कोटाबाट महासमिति सदस्य चुनिने प्रतिस्पर्धामा छिन । उनले कांग्रेसको सृदृढ र एकताबद्ध संगठन निर्माणमा नीतिगत पहलका लागि आफनो दाबेदारी रहेको बताउँदै आएकी छिन । खुल्ला तर्फबाट महासमिति सदस्यको प्रतिस्पर्धामा उत्रिएका युवा नेता राई जनतासँग पार्टी जोडिन नसक्दा कांग्रेस कमजोर हुने भएकाले पार्टीले जनताका मुद्धाहरुलाई सम्बोधन गर्ने नीति अघि सार्नुपर्ने र नीति निर्माणको अंग महासमितिमा जनप्रतिनिधिको उपस्थिती अर्थपूर्ण हुने बताउँदै आएका छन ।

पछिल्लो समय नेपाली राजनीतिमा युवापुस्ताको घटदो आकर्षणको दुरगामी प्रभाव परिरहेकोले नेतृत्वलाई सही बाटोमा हिंडाउन युवा पुस्तालाई कांग्रेसप्रति आकर्षित गर्नुपर्ने आफनो मान्यता रहेको उनको भनाई छ । राई १४ औं महाधिवेशनको प्रतिनिधि चुनिँदै गर्दा यस क्षेत्रकै सर्वाधिक (४५२ मत) ल्याएर निर्वाचित हुँदै चर्चामा आएका नेता हुन । त्यस्तै नेतृ राजवंशी आदिवासी जनजाती महिला कोटाबाट प्रतिस्पर्धामा उत्रिएकी छिन । उनले आफनो उम्मेदवारी पार्टी, संगठनको हितकै लागि भएको भन्दै महासमिति नीति निर्माणका लागि पनि महत्वपूर्ण अंग भएका कारण यसमा आदिवासी महिला समुदायबाट आफूले प्रतिनिधित्व गर्न चाहेको प्रतिक्रिया दिएकी छिन ।

२०७४ मा गौरादहको नगर प्रमुख पद जितेका रोहितकुमार साह पार्टी महासमितिको निर्वाचनमा खुल्ला तर्फका पाँच मध्येका एक उम्मेदवार हुन भने उनीसँगै गौरादह २ को वडाध्यक्ष जितेका हेमन्त कार्की पनि महासमिति सदस्यको निर्वाचनमा उत्रिएका छन । साह र कार्की दुवै अहिले महासमिति निर्वाचनको सामना गरिरहेका छन । कांग्रेसको साख बढाउन यो क्षेत्रमा आफूहरुले निर्वाह गरेको भुमिकाको मुल्याङकनका लागि चुनावी प्रतिस्पर्धामा उत्रिनु परेको उनीहरुको तर्क छ ।

एमालेका अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीको निर्वाचन क्षेत्र झापा ५ मा एमालेसंग खरो प्रतिस्पर्धा गरेर कांग्रेसलाई पालिकास्तरमा भएपनि स्थापित गराउन सफल यि उम्मेदवारहरु यो महासमितिको निर्वाचनमा पनि विशेष महत्व र चर्चाका पात्रका रुपमा हेरिएका छन । झापा जिल्लाका पाँच ओटै निर्वाचन क्षेत्रमा हुने यो निर्वाचनका लागि कांग्रेस भित्रका प्राय स्थापित नेतृत्वहरुनै चुनावी मैदानमा छन ।

कतिपय नयाँ अनुहारहरुले यो चुनावमा उम्मेदवारी दिएर आफना क्षमताको जाँच गर्ने अवसरका रुपमा उपयोग गर्दैछन भने पटक पटक महाधिवेशन र महासमितिमा चुनिएर पनि राजनीतिक रुपमा फडको मार्न नसकेका नेताहरु पनि यसमा निरन्तरताका लागि लागिपरेको देखिन्छ । कसैले यसलाई पार्टी भित्र आफनो प्रभाव र वर्चस्वलाई कायम राख्ने अवसरका रुपमा पनि लिँदैछन ।

२०७९ को निर्वाचनपछि एमालेले पनि देशैभर आफनो आन्तरिक अधिवेशन र सम्मेलन गरिसकेको छ । विशेष गरी झापा जिल्लामा स्थानीय तह निर्वाचन जितेका पालिका प्रमुख, उपप्रमुखहरु एमालेको आन्तरिक अधिवेशन तथा सम्मेलनहरुमा भाग लिएपनि चुनावी प्रतिस्पर्धा बिनै सर्वसम्मत रुपमा प्रतिनिधि चयन गरेको थियो ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस

आफ्नो प्रतिक्रिया दिनुहोस!
आफ्नो पुरा नाम लेख्नुहोस